Odstranění jalovců před zámkem

 

Možná jste si všimli, že na terasách před rokytnickým zámkem postupně mizí plochy překryté jalovcem (Juniperus horizontalis). Keře jalovce byly vysázeny někdy kolem roku 1980 a na fotografii z roku 1984 to ještě byly jen takové1984 Jalovce před zámkem soliterní keříky. A podobně jako v pohádce o šípkové růžence postupně rostly a rostly, až z toho byla jedna souvislá plocha vzájemně prorostlých větví, které se někde staly součástí rozsáhlého kořenového systému.

Vzhledem k tomu, že jalovce byly na terase ve vztahu k zámku jak kompozičně, tak též z historického hlediska zcela nevhodné, přistoupili jsme k jejich postupné likvidaci.

Nejprve na jaře v roce 2014 byl2014 Pařezová pohotovost 2a vyčištěna plocha vlevo před zámeckým průčelím. Po prvních pokusech prostříhat se jalovcem za pomoci zahradnických nůžek bylo jasné, že likvidace by probíhala pomaleji než každoroční přírůstek. Bylo nutné povolat posilu, nejlépe rovnou PAŘEZOVOU POHOTOVOST. Když se do jalovce pustila fréza na odstraňování pařezů, byla jistá naděje, že jalovce z prostoru před zámkem jednou provždy zmizí. A taky že jo. Jalovce vlevo před zámkem zmizely, a to jsme k tomu objevili ještě sbírků odpadků a hromadu železa zcela v keřích zarostlého. Tedy abychom byli přesní, keře zmizely, ale zůstaly hromady odfrézovaného materiálu, který jsme museli postupně odvozit, což zabralo několik týdnů.

Letos jsme přistoupili k likvidaci jalovce po pravé straně průčelí zámku a současně změnili taktiku boje se zeleným živlem. Za pomoci motorové pily a několika starých řetízků jsme se prořezávali metr po metru ke středům jednotlivých keřů a odřezané větve kupili na hromadu. Věřte nevěřte, byla to pěkná fuška, zvlášť když větve dlouhé i čtyři metry taháte napůl ze země.

Co čert určitě nechtěl, nabídli se nám chlapi z technických služeb Města Rokytnice v Orlických horách, že by větve naložili a odvezli za traktorem na vleku, což byla naprosto úžasná myšlenka. Po domluvě pak větve zmizely jako mávnutím proutku, za což všem, kteří nám tímto moc pomohli VELMI DĚKUJEME!

Zbývá ještě vyfrézovat zbylé pařezy. Na to zase zavoláme odborníka Martina Čepu s jeho strojem. Takže až uvidíte před zámkem červenou frézu, přijďte se podívat na to, co dokáže a navíc s jakou lehkostí. Pokud byste potřebovali zlikvidovat nějaký ten pařez, neváhejte, PAŘEZOVOU POHOTOVOST můžeme jen doporučit.

DĚKUJEME!