Slavnostní zahájení výstavy „Rokytnice známá – neznámá“

Dne 31.5. 2013 v odpoledních hodinách byla na rokytnickém zámku slavnostně zahájena výstava „Rokytnice známá – neznámá“. Pro rokytnický zámek je to po dlouhé době příležitost alespoň částečně rehabilitovat interiéry šlechtického sídla, a postupně mu navracet jeho reprezentativní roli v oblasti umění a řemeslné kvality.

Návštěvník se může prostřednictvím vybraných historických fotografií přenést do městečka v období konce „starých časů“ Habsburské monarchie a mladé Československé republiky, kdy se městečko na čas stává vyhledávaným výletním letoviskem. Dějinné události silně ovlivněné účelovým přiživováním národnostních vášní, které vyvrcholily druhou světovou válkou a následným poválečným vývojem, vedly nakonec k přerušení kontinuity po generace vytvářeného vztahu obyvatel k hodnotám prostředí, ve kterém žijí. Výstava je tak připomenutím, že ne všechny hodnoty po generace vytvářené lidmi žijícími v této oblasti měly to štěstí, že se dočkaly dnešních dnů. A jen díky starým fotografiím můžeme poznávat podobu městečka Rokytnice dnes už běžně neznámou.

Uspořádání výstavy by nebylo možné bez kvalitních podkladů, které nám ve velké míře poskytl pan František Koďousek, bez kvalitní práce paní Evy Tobiškové ze Žamberka při rámování jednotlivých obrázků a bez finančí podpory Města Rokytnice v Orlických horách a společnosti LZC s.r.o. Nemalou součinnost při pořádání výstavy nám poskytl rovněž pan Hartmut Lux. Všem těmto, ale i mnoha dalším přátelům, kteří napomohli vzniku této výstavy a jejímu slavnostnímu zahájení patří náše poděkování.

Naším přáním je, aby výstava byla prvním krokem k návratu trvalé vnitřní výzdoby zámku, o kterou šlechtické sídlo zejména v druhé polovině dvacátého století zcela přišlo.

U příležitosti slavnostního zahájení byl v limitovaném nákladu vydán katalog výstavy, který je možné na výstavě zakoupit. Dále byl v souvislosti s výstavou vydán kalendář na rok 2015.

KOMENTÁŘE (1)

Hallo Lucia und Oldrich, herzlichen Glückwunsch zu der neuen Homepage. Gute und sehr schöne Informationen zu Eurer Arbeit in dem Schloß.
Ich hoffe sehr, das auch in 2015 viele Besucher zu Euch kommen und Eure Gastfreundschaft kennen lernen.
Viel Erfolg auch für die neue Fotoausstellung in 2015.
Herzliche Grüße Hartmut Lux

Napsat komentář

Komentář (požadováno)

Můžete využít tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jméno (požadováno)
E-mail (požadováno)