Zámek – okolo roku 1852 – litografie od J. V. Raua

zamek_1850_01 web litografie J.V.RAUPohled na zámek Rocketnitz (Rokytnice) na barevné litografii vytvořené někdy kolem roku 1852. Litografii vytvořil Jindřich Valdemar Rau (Heinrich Waldemar Rau, narodil se r. 1827 v Drážďanech, kde také v roce 1889 zemřel), a to jako součást souboru litografií panských sídel a zámků v Čechách, který vydal v roce 1852 v Teplicích nakladatel J. W. Pohlig (Boehmen’s Herrschaftliche Landsitze und Schlosser).
Na obrázku je zachycen rokytnický zámek, morový sloup, zámecký kostel Nejsvětější trojice a pár domů po levé i pravé straně náměstí s podsíněmi a štíty otočenými do náměstí.
Při podrobnějším zkoumání lze odtušit, že střecha zámku byla kryta šindelem, v té době, zdá se, bez osazení okapních žlabů a dešťových svodů. Vstup do zámeckého areálu byl uzavírán brankou, stromy před vstupem do zámku (lípy) nebyly v té době příliš vzrostlé. V některých oknech zámku jsou patrné závěsy. Zajímavostí je, že na rozdíl od mladších vyobrazení není na tomto obrázku žádný náznak treláže nebo dokonce již porostu na fasádě objektu. Obrázek doplňují siluety postav procházejících se po náměstí.
Při spodním pravém okraji signování: Dr. V. Rau und Sohn, Dresden.
Zdroj: Pohlig, J.W.: Boehmen’s Herrschaftliche Landsitze und Schlosser, Teplitz 1852