Zámek – okolo roku 1907 – od náměstí

zamek_1907_01 web od namestiNa snímku je pohled na rokytnické náměstí pravděpodobně z věže kostela Všech svatých. Střecha zámecké budovy otočené do náměstí byla v té době již pokryta šablonami, pravděpodobně břidlicovými. Mohlo by se teoreticky jednat i o eternitové šablony, které začaly být ve větším objemu vyráběny v roce 1904 v Rakousku, Německu a Švýcarsku, a krátce po té byly široce rozšířeny po celém světě. Přikláním se však zatím spíše k verzi, že se v této době jednalo spíše o šablony břidlicové. Nad hlavním vstupem do zámku jsou zřetelně patrné tři sněhové zachytávače, které byly na střechu instalovány v souvislosti se změnou střešní krytiny, na starších vyobrazeních střechy kryté šindelem se neobjevují. Na některých komínech byly osazeny komínové hlavice. Střecha nad západním křídlem zámku nad Sálem předků je kryta plechem.
Zajímavostí je možnost nahlédnout do zámecké zahrady, kde je patrná cesta obíhající jihovýchodní roh zámecké budovy a rovněž cesta směřující k severovýchodu, dále možná stromkové růže v blízkosti zámku a keře u ohradní zdi kolem zámeckého areálu.V popředí u brány do zámeckého areálu jsou k vidění dvě vzrostlé lípy. Jihovýchodní nároží ohradní zdi bývalo zakončeno dnes už neexistující malou baštou, na které byla připevněna lampa veřejného osvětlení.
V levém horním rohu je vidět věž zámeckého kostela Nejsvětější trojice.
Fotografie zámku pořízená někdy v roce 1907, možná i dříve (výřez z pohlednice odeslané v roce 1907).
Zdroj: František Koďousek

Napsat komentář

Komentář (požadováno)

Můžete využít tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jméno (požadováno)
E-mail (požadováno)