Zámecký park v zimě – co je nového?

Ne, že by na zámku nebylo v zimě co dělat, zvlášť když sněhová nadílka je letos poměrně bohatá. Jen pro představu, na nádvoří je místy 150 cm sněhu a to teď ještě padá ten, co byl na střechách. No, ale pustili jsme se do poslední fáze zdravotního řezu stromů okolo zámku. Zejména přestárlé jírovce už po zásahu zoufale desítky let marně volaly.

IMG_0336IMG_0340IMG_0343

Odlehčení koruny by proto mělo na nějaký čas prodloužit život majestátních stromů, které byly vysázeny před rokem 1850, kdy zámecký park procházel rozsáhlou koncepční obnovou, která se nám z velké části dochovala do dnes.

JedeIMG_0337n z jírovců by ještě zasloužil výměnu dynamické vazby, která drží pohromadě jeho korunu, ale na to ještě musíme našetřit, tak snad s námi bude mít náš obvodem kmene největší z naších stromů trpělivost. Před kluky, co arboristický zásah provedli v pravdě zimních podmínkách smekáme pomyslný klobouk.

Na jaře zbývá odklidit hromady větví a s obnovou zámeckého parku jsme zase o krůček dále. Snad to i návštěníky pohne k laskavějšímu chování k prostředí zámeckého okolí.

Akce byla realizována z vlastních zdrojů bez využití jakýchkoli dotací.