Adventní jarmark 2012

O druhém adventním víkendu, v sobotu dne 8.12.2012, se podobně jako v loňském roce opět uskutečnil adventní jarmark na nádvoří rokytnického zámku. Díky úzké spolupráci Zámku Rokytnice, Města Rokytnice v Orlických horách, rokytnické základní školy a mateřské školy, Sboru z hor a vydatné pomoci dalších nadšenců se myslím podařilo navodit atmosféru blížících vánočních dní.

Nádvoří pokryté sněhovou nadílkou se za krásného slunečného leč mrazivého dne zaplnilo prodejci řemeslných výrobků a velkým množstvím návštěvníků, kteří se mohli těšit například z širokého repertoáru známých i neznámých hezkých vánočních písní v podání členů Sboru z hor, který si získává stále větší popularity. Neméně krásné vánoční zpívání pod stromečkem na nádvoří jsme si mohli vyslechnout v podání mladších zpěváčků ze Sborečku a konečně sledovat i roztomilé vystoupení nejen andílků z mateřské školky, kteří si pro nás připravili ukázky z příběhu Ježíškova narození v Betlémě. Nečekaně velký úspěch, zejména u dětí, měla překvapivě i velká hromada sněhu, která vznikla neplánovaně v rámci příprav.

V teplejších prostorách bývalých koníren si jako už tradičně mohli návštěvníci vyzkoušet některé z adventních zvyků, jako třeba pouštění zapálených svíček v ořechových skořápkách po vodě, rozkrojit krásně jablíčko, vytáhnout z koše polínko, či si vlastnoručně nazdobit perníček, a to vše v kulisách zimních a vánočních výtvarných prací žáků základní školy. Venku nad kovářskou výhní si mohli zájemci roztavit a do vody nalít kousek olova a pak se vážně i nevážně zamýšlet nad významem různých tvarů, do kterých se kousky olova proměnily.

Přístupná byla i vánočně nazdobená zámecká kaple sv. Petra a Pavla, do které byl zapůjčen rokytnický farní betlém. Atmosféru předvánočního času krásně dotvořily betlémy ze sbírky mateřské školy v prostoru před kaplí.

Kdo si chtěl naplnit bříško, mohl si dát klobásu a guláš nebo ochutnat vánoční štrúdl či vánočku s teplým máslem, a když to nestačilo, dát si Královskou čokoládu přímo od pana Čokolády. K tomu všemu nejrůznější teplé nápoje pro zahřátí těla i duše při posezení v Malé konírně.

Pokud jsme na něco zapomněli, tak snad proto, že nebylo možné být najednou všude. Nezbývá než srdečně poděkovat všem dohromady a každému zvlášť, kdož se malou či velkou měrou podíleli na přípravách jarmarku, jeho průběhu a následném zakončení, prostě všem, kteří pomohli zvýraznit atmosféru blížících se letošních Vánoc v prostředí rokytnického zámku.

S přáním krásných a klidných adventních dní

Lucia a Oldřich Peškovi

Napsat komentář

Komentář (požadováno)

Můžete využít tyto HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jméno (požadováno)
E-mail (požadováno)