Zámek – okolo roku 1925 – od náměstí

zamek_1925_01 web od namestiDalší z pohledů na zámek od jihovýchodu, z rokytnického náměstí, z období první republiky. Při dataci snímku jsme využili na snímku zachycených autobusů značky Praga. Pro přesnější identifikaci jsme se spojili s Automuzeem Praga ve Zbuzanech u Prahy, kde nám pan Robert Příhoda pomohl s identifikací. Jedná se tedy o autobusy Praga L vyráběné v období 1918 až 1922. Snímek může tedy pocházet z dvacátých let 20. století, odhadujeme, že až kolem roku 1925. Pěkná je reklama vzadu na střeše jednoho z vozů „A. LANGER velkoobchod koloniální“.
Při bližším zkoumání snímku ve vysokém rozlišení je možné přečíst text na ceduli u vstupu do zámeckého areálu, kde na světlém podkladu bylo tmavším písmem napsáno: „ČESKÁ ZEMSKÁ OBECNÁ A OBČANSKÁ ŠKOLA„. (Později byl nápis přemalován světlým písmem na tmavém podkladu.)
Vlevo v přízemí je vidět, že původní okna jsou již nahrazena novými ve shodném členění jako okna v prvním patře. Jinak popis zámecké budovy může být identický s popisem ke staršímu obrázku, který jsme datovali do roku 1919.
Z detailů stojí za zmínku velmi dobře patrná šindelová stříška nad ohradní zdí areálu, a dále dřevěný plaňkový plot lemující vlevo přístupovou cestu do zámecké brány. Omítka na ohradní zdi je ještě více opadaná.
Zdroj: SOkA Rychnov nad Kněžnou, Sbírka pohlednic, inv. č. 965 – 1027, kt. č. 2